Правила и насоки/ Сé за Хроно

28 дневно хроно мени за во рестрикција

28-дневно-хроно-мени-за-во-рестрикција

1 ден

појадок: Брз леб без семиња, путер и варени јајца
ручек: Свинско со праз и сува пиперка и свежа салата
вечера: Печени пилешки крилца и свежа салата

2 ден

појадок: `Ржан леб со ленено семе,  хумус, пршута и маслинки
ручек: Плескавици и пире од карфиол и свежа салата
вечера: Варени белки со зеленчук

3 ден

појадок: Хроно леб и топена моцарела
ручек: Пилешко во маринада со свежа салата
вечера: Туна конзерва со свежа салата

4 ден

појадок: Мафини со блитва и јајца
ручек: Топла салата со грилован лосос
вечера: Шпагети од тиквица со печурки и свежа салата

5 ден

појадок: Солена торта од просо со спанаќ и ајвар
ручек: Полнети пиперки со праз  и свежа салата
вечера: Бела риба со свежа салата

6 ден

појадок: Потпечена елда со моцарела и доматен сос
ручек: Ребра од фурна и свежа салата
вечера: Крем супа од брокула и карфиол со белка

7 ден

појадок: Пица
ручекПечени ќофтиња во сос од домати и свежа салата
вечера: Омлет со белки и праз и свежа салата

8 ден

појадокКачамак со пршут и потпечен сусам
ручек: Телешко динстано со пире од карфиол и свежа салата
вечера: Грилувани печурки и свежа салата

9 ден

појадокТортиљи со кралско полнење
ручек: Скуша со обарен зеленчук и свежа салата
вечера:Бела риба со свежа салата

10 ден

појадок:Сончоглед погача со чија и кари, путер и чварки
ручек: Веганска мусака од модри домати со печурки и свежа салата
вечера:Крем супа од брокула со пилешко

11 ден

појадок: Полнето лепче со јајца и сланина
ручек: Чадена коленица со зелка и свежа салата
вечера: Туна конзерва со грилован зеленчук (зелена пиперка, тиквичка, праз и карфиол)

12 ден

појадокКомпактен леб, јајца на око, сланина и маслинки
ручек: Полнети тиквички со мелено месо со доматен сос и свежа салата
вечера: Пилешки копани со брокула и свежа салата

13 ден

појадок: Солена раванија (пита со праз и урда)
ручек: Телешко со грилован зеленчук и свежа салата салата
вечера: Белки со пиперки и свежа салата

14 ден

појадок: Хроно леб и Шакшука
ручек: Мисиркино со зеленчук и свежа салата
вечера: Печени пилешки крилца со свежа салата

15 ден

појадок: Полнето индиско лепче со моцарела и печурки
ручек: Свински кременадли и свежа салата
вечера: Пилешки стек со грилован зеленчук и свежа салата

16 ден

појадок: Мафини со ајвар и сончоглед, пршута
ручек: Лосос со спанаќ и свежа салата
вечера: Мафини од белки и зеленчук

17 ден

појадок: Посна пита со праз и печурки
ручек: Пилешко во доматен сос и свежа салата
вечера: Грилувани печурки со брокула, прокељ и тивкички и свежа салата

18 ден

појадокХељдина плетенка со моцарела, домат и маслинки
ручек: Пржено свинско со праз и свежа салата
вечера: Белки од јајца со марула и маслинки

19 ден

појадок: Пита пастрмајлија со месо и јајца
ручек: Болоњезе со шпагети од тиквички и свежа салата
вечера: Пржен Ослиќ и свежа салата салата

20 ден

појадок: Проја со ајвар
ручек: Печена кокошка и свежа салата
вечера: Полнети печурки со зеленчук и свежа салата

21 ден

појадок: Отворен сендвич со јајца на око, зелена салата и авокадо
ручек: Мусака со тиквички и свежа салата
вечера: Пастрмка со обарен зеленчук и свежа салата

22 ден

појадок: Тостови со моцарела и шери домати
ручек: Потпечена зелка со свински ребра и свежа салата
вечера: Мафини со белки и спанаќ и свежа салата

23 ден

појадок: Ароматична путер погача и кисело млеко со семиња
ручек: Полнети пиперки со месо и праз + салата
вечера: Пилешко со зеленчук на пареа

24 ден

појадок: Овесна пица со спанаќ 
ручек: Домашни ќебапи и свежа салата
вечера: Бела риба со спанаќ и свежа салата

25 ден

појадок: Уштипци со варени јајца, домат и авокадо
ручек: Печено свинско каре и свежа салата
вечера: Туна со свежа салата

26 ден

појадок: Леб од хељдино брашно, путер и гриловано домашно младо сирење
ручек: Пилешки гулаши свежа салата
вечера: Крем супа од брокула со пилешко

27 ден

појадок: Ѓевречиња со сланина
ручек: Сарма со мелено месо и карфиол и свежа салата
вечера: Печени копанчиња со карфиол

28 ден

појадокПита пастрмајлија со месо и јајца
ручек: Мелено со праз и суви пиперки и свежа салата
вечера: Печена риба со зеленчук и свежа салата

Напомена: во првите 28 дена од рестрикција, предлозите за леб и пецива кои содржат спелтино брашно треба да се заменат во ‘ржано или јачменово брашно.

Други корисни линкови:

Сподели

Слични содржини

8 коментари

 • Реплицирај
  Анонимен
  26 август , 2018 at 18:53

  Дали е дозволено од овие 28 менија да се изберат 5-6 менија за сите 28 дена?

  • Реплицирај
   Виолета Златкова
   1 октомври , 2018 at 15:15

   Може. Сите менија на блогот треба да ви послужат како пример што би можеле да јадете за секој оброк и не е потребно да се следат во целост.

 • Реплицирај
  Анонимен
  12 август , 2018 at 12:05

  Dali ima drugo meni ili mora ova za restrikcija

  • Реплицирај
   Виолета Златкова
   19 август , 2018 at 10:47

   Менито треба да послужи како водич што се може да се комбинира за трите оброци. Изборот е Ваш какви комбинации ќе правите и со кои намирници.

 • Реплицирај
  Anonimna
  3 август , 2018 at 22:33

  Jas sega sakam da zapocnam so HI,ama bidejki e leten period,a vo prviot den na restrikcija ima svinsko so praz.Letno vreme nema praz,so sto da go zamenam?

  • Реплицирај
   Виолета Златкова
   6 август , 2018 at 08:37

   Со пиперки или тиквички.
   Менито е патоказ за да ви е полесно, не мора баш по тој распоред.

 • Реплицирај
  Elizabeta
  8 јуни , 2018 at 17:59

  Prifatlivo.

  • Реплицирај
   Виолета Златкова
   22 јуни , 2018 at 10:42

   Со лесно! 🙂

  Оставете коментар