Правила и насоки/ Сé за Хроно

Шопинг листа за успешен старт со хроно исхрана

Шопинг листа за старт

Житарки и брашна

 • ‘ржано брашно (интегрално)
 • хељдино брашно (интегрално)
 • јачменово брашно (интегрално)
 • спелтино брашно (интегрално)
 • овесно брашно (интегрално)
 • киноа
 • просо

Масла

 • маслиново масло
 • масло од семки од грозје
 • ладно цедено сончогледново масло
 • сусамово масло
 • свинска маст
 • путер

Месо

 • пилешко свежо месо
 • мисиркино свежо месо
 • телешко свежо месо
 • свинско свежо месо
 • риба
 • туна конзерва во вода или во маслиново масло

Сувомесно

 • печеница
 • сланина
 • пршута
 • домашни колбаси
 • домашен кулен
 • свински врат

Млечно

 • моцарела
 • фета
 • домашен кајмак
 • кисело млеко
 • јајца
 • урда

Семки

 • чиа
 • сусам
 • лен
 • ким
 • сончоглед
 • бадеми
 • семки од тиква

Зачини

 • оригано
 • кари
 • босилек
 • куркума
 • бибер
 • кориандер
 • црвен пипер
 • магданос

Зеленчук

 • црвен и црн (домати, црвен пипер, свежо цвекло, свеж морков, модар патлиџан, црни маслинки, роквица, црвена зелка)
 • бел (карфиол, печурки, стар кромид, лук, )
 • зелен (пиперки, тиквички, краставички, зелена зелка, марула салата, зелени маслинки, брокула, млад кромид, прокељ, )


Овошје

 • лимон
 • авокадо

Друго

 • химaлајска сол
 • псилиум
 • сода бикарбонa
 • засладувач Stevia
 • aјвар –
 • Dijon сенф или синап паста без шеќер

Други корисни линкови:

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар