Вегански ручек/ Веганско/ Вегетеријански ручек/ Ручек

Салата со грашок

Салата со грашок

Рецепт

 • 200 гр обарен Грашок
 • 50 гр Зелена салата (Црвена зелка, Марула,  Спанаќ, Рукола, Путерка)
 • 50 гр. Шери домати
 • 1/3 Свежа краставица
 • 1/2 Морков
 • 1 Млад кромид (без перцата)
 • 1/3 Халапењо пиперка
 • 1 лажица Маслиново масло
 • 1 мал. лажица Сенф Dijon

ЗАЧИНИ

 • Сол
 • Куркума
 • Кари
 • Сушен лук
 • Оригано
 • Сушен Босилек
 • Чадена сува пиперка

Инструкции за готвење

1 | Подготовка

Најпрво зелената салата треба убаво да ја измиеме и исушиме. Црвената зелка и марулата ги сечеме на поголеми парчиња на кои ги додаваме спанаќот, руколата и путерката.

Шери доматите и свежата краставица ги сецкаме на помали парчиња. Халапењото и младиот кромид ги сецкаме на ситни парчиња. Морковот го додаваме рендан. Сите овие состојки ги посолуваме и го додаваме маслиновото масло и убаво ја мешаме салатата.

За крај го додаваме грашокот и го зачинуваме со лушен лук, Куркума, Кари, Оригано, Босилек и чадена сува пиперка. Го додаваме и сенфот и повторно ја промешуваме салатата.

На здравје!

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар