Правила и насоки/ Сé за Хроно

Листа на дозволени намирници во хроно исхрана

Хроно листа со дозволени намирници

Кои намирници се дозволени во хроно исхрана и во кој дел од денот

РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
СВЕЖО МЕСОПРВПРУВ
пилешко
мисиркино
свинско
телешко
јунешко
јагнешко
паткино
јарешко
дивеч
зајачко
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
СВЕЖА РИБАПРВПРУВ
Бакалар
Јагула
Крап
Лосос
Сардина
Скуша
Харинга
Ципура
Бас
Ослич
Панга
Пастрмка
Полок
Сабјарка
Сом
Тилапија
Туна
Штука
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
СУВОМЕСНИ ПРОИЗВОДИПРВПРУВ
сланина
домашни колбаси (од еден вид месо)
свинска пршута
свинска печеница
говедска печеница
говедска пршута
свински врат
домашно чадено пилешко
домашно чадено мисиркино
чварки
домашен кулен (од еден вид месо)
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ЈАЈЦА И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИПРВПРУВ
белки од јајца
јајца (цели)
кисело млеко
урда
Моцарела (во вода)
домашно младо сирење
младо сирење во масло
Фета сирење(поретко)
павлака (поретко)
домашен кајмак (поретко)
грчки јогурт (поретко)
домашен кефир
Ајдамер
Бри
Гауда
Ементал
Пармезан
Рокфорд
Чедар
Kамемберт
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ЗЕЛЕНЧУКПРВПРУВ
Ајсберг салата
артичока
аспарагус
бамија
блитва
брокула
жолта пиперка
зелена зелка
зелена пиперка
зелени маслинки
карфиол
келераба
кељ
краставици
кромид
лист од целер
лук
марула салата
млад кромид
пашканат (свеж)
корен од целер (свеж)
трупка (свежа)
печурки
прокељ
путерка салата
роквица
рукола
спанаќ
тиквички
домати
модар домат
морков (само свеж)
цвекло (само свежо)
црвена зелка
црвена пиперка
црни маслинки
леблебија (наут)
компир
леќа
боранија
грав
грашок
тиква
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ОВОШЈЕПРВПРУВ
лимон
авокадо
останато свежо овошје
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИПРВПРУВ
бадеми
лешници
костен
ореви (поретко)
индиски ореви (поретко)
фстаци (поретко)
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
МАСЛА И МАСТИПРВПРУВ
кокосово масло
ладно цедено сончогледново масло
лелено масло
маслиново масло
масло од Канола
масло од семки од грозје
масло од тиква
сусамово масло
путер
свинска маст
маргарин
сончогледново масло
палмино масло
палмина маст
пченкарно масло
соино масло
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ЖИТАРКИ (цело зрно)ПРВПРУВ
овес
јачмен
просо
амарант
киноа
леблебија
пченка
пченица
соја
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
БРАШНАПРВПРУВ
интегрално ‘ржaно брашно
интегрално јачменово брашно
интегрално хељдино брашно
интегрално овесно брашно
интегрално пченично брашно (да се избегнува во рестрикција)
спелтино брашно (да се избегнува во првите 28 дена)
брашно од леблебија
интегрален ориз
ориз
житни снегулки
пченично брашно
пченкарно брашно
соино брашно
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
СЕМКИПРВПРУВ
семки од коприва
лен
сусам
сончоглед
семки од тиква
чиа
ким
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ЗАЧИНИПРВПРУВ
морска сол
калиумова сол
химелајска сол
свежи зачини
суви зачини
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
ЗАСЛАДУВАЧИПРВПРУВ
Стевиа
Агаве сируп
фруктоза
мед (поретко)
бел шеќер
кафен шеќер
јаворов сируп
Малтекс
малтодекстрин
аспартам
декстроза
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
НАПИТОЦИПРВПРУВ
вода
минерална вода (2 чаши дневно)
лимонада
билни чаеви
турско кафе
инстант кафе
еспресо
какао (2 пати неделно)
зелен чај (2 пати дневно)
црно суво вино(4 чаши неделно)
природно цедени овошни сокови
овошни чаеви
бело вино
пиво
жестоки напитоци
коктели
ликери
газирани напитоци
засладени овошни сокови
РЕСТРИКЦИЈАТРАЕН РЕЖИМ
КОНЗЕРВИРАНА ХРАНАПРВПРУВ
туна конзерва (во вода или маслиново масло)
Dijon сенф
Ајвар
Хумус намаз
Баба Гануш намаз
Тахини (сусамов таан)
чоколадо (над 70% какао)

Сподели

Слични содржини

12 коментари

 • Реплицирај
  Anonymous
  14 февруари , 2021 at 22:26

  Како се вклучуваат лешниците во исхраната? Дали за ручек тоа би било 100гр. исто како бадемите?

  • Реплицирај
   Хроно Рецепти
   8 август , 2023 at 22:40

   Да, замена за ручек поврено може да бидат 100 гр. бадеми или лешници.

 • Реплицирај
  Нена
  12 септември , 2020 at 23:03

  Од срце се заблагодарувам што постоите

 • Реплицирај
  Анонимен
  29 октомври , 2017 at 14:17

  Jas se izvinuvam moze da mi pises so znacat kratenkite (p r v /p r u v)

  • Реплицирај
   Виолета Златкова
   29 октомври , 2017 at 14:44

   Супер забелешка. Додавме објаснување на почетокот и крајот на табелата што значат кратенките П, Р, У, В. 🙂
   П – појадок; Р – ручек; У – ужина; В – вечера

 • Реплицирај
  Zaneta
  30 септември , 2017 at 00:13

  Ti se voshituvam bravos

 • Реплицирај
  Zaneta
  30 септември , 2017 at 00:12

  Imam edno prasanje vo restrikcija moze da se upotrebuva stevia

 • Реплицирај
  Анонимен
  27 септември , 2017 at 23:37

  Царица си!

 • Реплицирај
  Билјана Давитковиќ
  20 септември , 2017 at 21:56

  Фала ти што постоиш девојче и што си го направила сето ова за нас,за наше добро

 • Оставете коментар