Печени ќофтиња во сос од домати

Состојки

500 гр. Мелено свинско месо
1 Кромид
2 Зелена пиперки
пола врзоп Магдонос
1 лажичка Црвен пипер (зачин)
1 лажица Маслиново масло
1 лажица Кисела вода
1/4 лажичка Сода бикарбона
По желба Сол и бибер
За сосот
1 Кромид
1 Зелена пиперка
1 чешне Лук
4 Домати
1 лажичка Маслиново масло
По желба Сол и бибер

  Печени ќофтиња во сос од домати

  Сочни и превкусни

  • порции 2
  • Лесно

  Во моментот кога прв пат направив ќофтиња по хроно и истите ги печев, сфатив дека овие печениве секогаш ќе ми бидат пред пржените.

  Сочни и превкусни, а и поедноставни за припрема. Дури и без сосот се преубави.

  Рецепт

  • 500 гр. Мелено свинско месо
  • 1 Кромид
  • 2 Зелена пиперка
  • пола врзоп Магдонос
  • 1 лажичка Црвен пипер ( зачин )
  • 1 лажица Маслиново масло
  • 1 лажица Кисела вода
  • 1/4 лажичка Сода бикарбона
  • Сол и бибер

   ЗА СОСОТ

  • 1 Кромид
  • 1 Зелена пиперка
  • 1 чешне Лук
  • 4 Домати
  • 1 лажичка Маслиново масло
  • Сол и бибер

  Инструкции за готвење

  1 | Подготовка на ќофтињата и печење

  Најдобро е зеленчукот да се исецка во сецко или во блендер. Така се добива поубава хомогена смеса.

  Се додава на месото, зачините, киселата вода и сода бикарбоната. Вака подготвена смесата треба да стои барем еден час во фрижидер, а може и подолго.

  Со мокри раце се формираат топчиња колку што сакате да ви бидат големи ќофтињата и се ставаат на хартија за печење. Печењето е во загреана фурна на 200 степени додека не поруменат. Одприлика 20-30 минути.

  2 | Подготовка на сосот

  И за сосот, најдобро е зеленчукот да е блендиран.

  Кратко се запржува на тивок оган и се додаваат излупените и блендирани домати. Се вари додека не испари течноста или до посакуваната густина.

  На здравје!

   

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе