Компактен леб

Состојки

2 чаши Ржано брашно
2 чаши Хељдино брашно
3 чаши Кисела вода
5 лажици Семе од чија
1 лажица Сусам
1 лажица Ленено семе
4 лажици Маслиново масло
1 лажичка Сол
После ферментација
1 Прашок за пециво
1 лажичка Сода бикарбона
3 лажици Сок од лимон

  Компактен леб

  Со хељдино и 'ржано брашно

  • Средно

  Овој леб секогаш ми излегува убаво, дури и кога не е ферментиран. Од што толку многу ми е вкусен, овој пат бев нетрпелива, па го исеков додека не беше скроз изладен. Дури и така е преубав.

  Ова е леб каде што вкусот на хељдиното брашно не доминира толку многу, а многу убаво ја впива влажноста од ‘ржаното брашно.

  Рецепт

  • 2 чаши Ржано брашно
  • 2 чаши Хељдино брашно
  • 3 чаши Кисела вода
  • 5 лажици Семе од чија
  • 1 лажица Сусам
  • 1 лажица Ленено семе
  • 4 лажици Маслиново масло
  • 1 лажичка Сол

  ПОСЛЕ ФЕРМЕНТАЦИЈА

  • 1 Прашок за пециво
  • 1 лажичка Сода бикарбона
  • 3 лажици Сок од лимон

  Инструкции за готвење

  1 | Подготовка

  Сувите состојки ги мешате заедно. Постепено ги додавате 3 чаши кисела вода и со лажица мешате додека не се изедначи смесата.

  Мерките се точни, и чашата е од 250 мл, но во зависност од брашното можеби ќе треба да прилагодите за плус 50 мл вода.

  Кога ќе се измеша убаво се остава на собна температура 6-8 часа, покриено со ќеса или пластична фолија за свежо пакување.

  2 | Ферментација и печење

  Ги додавате сокот од лимон, пецивото и сода бикарбоната и 2-3 минути матите со миксер за да се соединат.

  Со многу мокри раце или префрлате во калап за печење ( обложен со хартија ) или формирате леб.

  Јас овој пат не ставив семки, наросив `ржано брашно.

  Се пече еден час на 200°C и уште половина час на 180°C. Непокриен во не многу јака фурна.

  На здравје!

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  Ви се допадна? :)

  Ви благодарам на 13-те коментари.

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе