Вегетеријански појадок/ Леб и пецива/ Појадок

Пица

Хроно пица

Ова е еден од најчестите рецепти кои ги правам.

Рецепт

ЗА ТЕСТО

 • 50 гр Ржано брашно
 • 50 гр Спелтино брашно
 • 80 мл Топла вода
 • малку Пециво
 • 1-2 лаж Маслиново масло

ЗА ФИЛ

 • 120 гр Моцарела
 • 150 гр Печурки
 • Доматен сос
 • Оригано

Инструкции за готвење

1 | Подготовка

Се замесува тесто од сите состојки и ако е премногу лепливо за да се обликува, најдобро е да отстои 30-40 минути. Брашната може да ги менувате по ваша желба. Дури и кога имам правено само со ржано брашно, толку вода било потребно.

Совет за сите кои немаат некогаш доволно време наутро, тестото може да го спремате и обликувате навечер. Така може да стои во фрижидер ама убаво завиткано со фолија за свежо.

2 | Печење

Обликуваното тесто се пече 20 минути на 200 степени или ако е многу јака фурната само 15 минути. Потоа се додадаваат состојките од филот и се пече на истата температура околу 10 минути.

Сподели

Слични содржини

1 Коментар

 • Реплицирај
  Petar
  15 февруари , 2020 at 17:15

  Super e! Denes ja napraviv!

 • Оставете коментар