Правила и насоки/ Сé за Хроно

Правила и насоки за старт со хроно исхрана (рестрикција)се чита за 7 минути

Хроно исхрана

Вечера
(протеини и зеленчук)

Правила за вечера:

 • за вечера се консумира лесен протеин, како пилешко месо, мисиркино месо, бела риба, белки и само зелен и бел зеленчук.
 • за вечера не е дозволено да се готви на путер или маст.
 • дозволени се крем супи од зеленчук во комбинација со протеин, со исклучок на тоа кога имаме крем супа од печурки не се комбинира со друг протеин, бидејќи е забрането мешање на два протеина како месо и печурки.

Дозволени намирници за вечера

Протеин

 • свежо месо (мисиркино и пилешко месо)
 • свежа риба (Ослич, Пастрмка, Полок, Сом, Туна, Бас, Штука, Сабјарка и Тилапија)
 • белки од јајца
 • печурки

Зеленчук

 • бел (карфиол, стар кромид, лук)
 • зелен (пиперки, тиквички, краставички, зелена зелка, марула салата, зелени маслинки, брокула, млад кромид, прокељ)

 

Други корисни линкови:

Страници: 1 2 3 4

Сподели

Слични содржини

6 коментари

 • Реплицирај
  Анонимен
  15 ноември , 2017 at 13:44

  Dali nekoj moze da mi ja objasni postapkata na pravenje hrono leb? Vi blagodaram

 • Реплицирај
  Dejan
  2 ноември , 2017 at 23:15

  Dali treba dozivotno da se pridrzavame na ovaa ishrana za da ne se vratat kilogramite ili posle odreden period moze da si dopustime plus nesto vo ovaa ishrana?

 • Реплицирај
  Анонимен
  7 октомври , 2017 at 22:58

  Dali moze da ne se vecers

 • Оставете коментар