Правила и насоки/ Сé за Хроно

Правила и насоки за старт со хроно исхрана (рестрикција)се чита за 7 минути

Хроно исхрана

Појадок
(jагленихидрати, протеини и масти)

Правила за појадок

 • наутро прво се пие билен чај (овошните чаеви, црниот чај и чајот од Хибискус не се дозволени) или млака вода со лимон. Половина час после тоа може да се појадува.
 • пушачите, првата цигара може да ја запалат дури после појадокот.
 • само за доручек се јаде леб и тоа направен од некое од дозволените интегрални брашна од: ‘рж, хељда, јачмен, овес и поретко спелта.
 • може да се прават палачинки, мафини, вафли од интегрални брашна и дозволени намирници.
 • само за појадок се дозволени млечни производи, до 4 пати неделно.  не е дозволено мешање на два млечни производи или млечно со јајца.
 • јогурт не е дозволен.  за појадок може домашно суво месo, пршута или сланина.
 • од семки смее сончоглед, ленено семе, семе од чија, сусам, семки од тиква.
 • За појадок се јадат цели јајца (белка и жолчка) во секаков облик, за ручек и вечера се дозволени само белки.
 • Дозволени намирници за појадок

Дозволени намирници за појадок

Jагленихидрати

 • леб и пецива од интегрални брашна од ‘рж, јачмен, хељда, овес, спелта. Избегнувајте ја спелтата во првите 28 дена.
 • каши од цело зрно житарка (овес, јачмен, просо, амарант, киноа, хељда и леблебија)

Протеини

 • сувомесни производи (сланина, пршута, домашни сувомесни производи, чварки)
 • млечни производи – кисело млеко, грчки јогурт, урда  ( поретко ), фета сирење  (поретко ), домашно младо сирење, моцарела (во вода), домашен кајмак (поретко)
 • јајца
 • печурки
 • хумус

Масти

 • путер (до 20 гр. дневно)
 • авокадо

Зеленчук

 • црвен и црн  (домати, црвен пипер, свежо цвекло, свеж морков, модар патлиџан, црни маслинки, роквица, црвена зелка)
 • бел (карфиол, печурки, стар кромид, лук)
 • зелен (пиперки, тиквички, краставички, зелена зелка, марула салата, зелени маслинки, брокула, млад кромид, прокељ)

Продолжува на страна 3:
Правила и дозволени намирници за ручек

Страници: 1 2 3 4

Сподели

Слични содржини

6 коментари

 • Реплицирај
  Анонимен
  15 ноември , 2017 at 13:44

  Dali nekoj moze da mi ja objasni postapkata na pravenje hrono leb? Vi blagodaram

 • Реплицирај
  Dejan
  2 ноември , 2017 at 23:15

  Dali treba dozivotno da se pridrzavame na ovaa ishrana za da ne se vratat kilogramite ili posle odreden period moze da si dopustime plus nesto vo ovaa ishrana?

 • Реплицирај
  Анонимен
  7 октомври , 2017 at 22:58

  Dali moze da ne se vecers

 • Оставете коментар