Правила и насоки/ Сé за Хроно

Правила и насоки за старт со хроно исхрана (рестрикција)

Хроно исхрана

Ручек
(протеини и зеленчук)

Правила за ручек

 • за ручек се јаде некое помасно месо или риба со салата (од било каков зеленчук)
 • морков, цвекло, пашканат и корен од целер се јадат само свежи
 • авокадо е дозволено за ручек
 • за ручек не е дозволено да се мешаат два протеина. Ниту оние од животниско потекло како свинско со телешко, ниту пак животински со растителен протеин како печурки со месо, или комбинирање на белки со месо и белки со печурки

Дозволени намирници за ручек

Протеин

 • свежо месо (свинско, телешко, мисиркино, пилешко, јагнешно, јарешко, овчо месо)
 • свежа риба (Лосос, Ципура, Бакалар, Крап, Сардина, Јагула, Харинга и Скуша)
 • белки од јајца
 • печурки

Зеленчук

 • црвен и црн (домати, црвен пипер, свежо цвекло, свеж морков, модар патлиџан, црни маслинки, роквица, црвена зелка)
 • бел (карфиол, печурки, стар кромид, лук)
 • зелен (пиперки, тиквички, краставички, зелена зелка, марула салата, зелени маслинки, брокула, млад кромид, прокељ)

Продолжува на страна 4:
Правила и дозволени намирници за вечера

Страници: 1 2 3 4

Сподели

Слични содржини

6 коментари

 • Реплицирај
  Анонимен
  15 ноември , 2017 at 13:44

  Dali nekoj moze da mi ja objasni postapkata na pravenje hrono leb? Vi blagodaram

 • Реплицирај
  Dejan
  2 ноември , 2017 at 23:15

  Dali treba dozivotno da se pridrzavame na ovaa ishrana za da ne se vratat kilogramite ili posle odreden period moze da si dopustime plus nesto vo ovaa ishrana?

 • Реплицирај
  Анонимен
  7 октомври , 2017 at 22:58

  Dali moze da ne se vecers

 • Оставете коментар