Ужина

Кокос коцки

Хроно кокос коцки

Еден од највкусните, а едноставни традиционални колачи. Ова е неговата хроно верзија која воопшто не отстапува на вкус.

Рецепт

ЗА КОЛАЧОТ

 • 2 Јајца
 • 5 лажици Спелтино брашно
 • 3 лажици Агаве сируп
 • 1 лажица Кокосово масло
 • 2 лажици Кокосово млеко
 • 1 Прашок за пециво

ЗА ПРЕЛИВ

 • 200 мл Кокосово млеко
 • 50 грама Путер
 • 2 лажици Смелени какао зрна
 • 4 лажици Агаве сируп

ЗА ПОСИПУВАЊЕ

 • 50 грама Кокос

Инструкции за готвење

1 | Подготовка пред печење

Јајцата заедно со агавето се матат со миксер, додека не се добие цврста смеса. Се исклучува миксерот и се додаваат пецивото, маслото, млекото и брашното.

Се пече 30 минути на 180 степени.

2 | Подготовка после печење

Кога ќе се излади колачот се сече на коцки.

Млекото се загрева на висока температура, па се додаваат путерот, какаото и агаве сирупот. Се заедно врие 2 минути и потоа се попарува колачот.
Се наросува со кокос и се остава да се излади.

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар