Веганско/ Ужина

Чоколаден мус од авокадо

Чоколаден-мус-од-авокадо

Покрај вкусот кој мене лично ме освои, другата убавина на овој мус е што се спрема за помалку од 10 минути. Нема масти од животинско потекло и нема премногу шеќери во една порција.

Квалитетните масти од авокадото и какаото го прават добар избор за ужина, која повремено може да си ја дозволиме.

Рецепт

  • 1 Авокадо
  • 2 лажици Смелени какао зрна
  • 1 лажица Кокосово масло
  • 1 лажица Агаве сируп
  • 5 лажици Бадемово млеко

Инструкции за готвење

Се што треба да се направи е да го излупите авокадото и да му ја остраните семката. Сите состојки убаво да ги изблендирате се додека не добиете кремаста смеса.

Јас користев домашно бадемово млеко. Може како замена и за поинтензивен вкус и кокосово млеко.

На здравје!

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар