Бело месо/ Ручек

Пилешко во маринада

Постојат многу варијации кога станува збор за маринирање на месо. Секогаш зачините може да ги адаптираме според она што го имаме дома или според вкусот.

Најдобро е секоја маринада да стои со месото минимум 2 часа, за да се упијат сите мириси на зачините. И секогаш е најдобро зачините да се свежи.

Овој рецепт е со маринада за пилешко месо, на која може да и додадете и малку црвено вино доколку сакате да добиете поостар вкус.

Рецепт

 • 5 Пилешки батаци
 • 50 гр Путер
 • 50 мл Вода

ЗА МАРИНАДАТА

 • Рузмарин
 • Копар
 • Чили
 • Мајоран
 • 1 лажица Црвен пипер (зачин)
 • 2 лажици Маслиново масло
 • 2 лажици Дижон сенф
 • Сол и бибер

Инструкции за готвење

Пилешките батаци убаво ги миеме и ги оставаме на кратко во вода, додека ја подготвиме маринадата.

Во посебен сад ги мешаме сите состојки за маринадата. Секое парче месо го премачкуваме со смесата и веднаш го редиме во садот кој претходно го намрсуваме со мали парченца путер и во кој додаваме 50 мл вода.

Го затвораме садот со алуминиумска фолија и го ставаме во претходно загреана фурна на 200 степени. Печеме околу 60 минути и потоа ја тргаме фолијата додека не добиеме убаво печено пилешко месо.

На здравје!

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар