Готвиме појадок со/ Појадок

Полнето лепче со јајца и сланина

Полнето лепче со јајца и сланина

Ако немате идеја што да правите со старото лепче ѕирнете го денешниот специјалитет за појадок. Денес готвиме заедно со Емилиа Донева која ни подготви полнето лепче со јајца и сланина, потпечено во рерна. Останатите рецепти на Емилиа можете да ги погледнете во групата Хроно исхрана на Facebook.

Рецепт

  • 1 стара Лепиња
  • 2 Јајца
  • 100 гр. Сланина
  • 1 Домат
  • 2-3 Зелени пиперки
  • 1 Кромид
  • Магдонос
  • Сол и бибер

Инструкции за готвење

1 | Подготовка

Ги сецкаме на коцки зелените пиперки, кромидот и сланината. Ја отстрануваме средината од лепчето за да напраивме место за полнењето и истата ја сецкаме на коцки.

На загрена тава на малку путер ги пропржуваме, пиперките, кромидот, сланината и средината од лепчето. При крај додаваме еден сецкан домат и зачини по вкус.

2 | Печење

Го полниме лепчето со пржениот зеленчук и средината од самото лепче. Го ставаме во загреана рерна на 200°C и печеме 15 минути. На крај го поливаме лепчето со 2 матени јајца и повторно печеме уште 5 минути.

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар