Веганско/ Вегетеријански појадок/ Леб и пецива/ Појадок/ Посен вегански појадок

`Ржан леб со ленено семе

Ржан леб со ленено семе

Лебовите со ферментација се секогаш многу повкусни и помеки. Но, во недостиг на време еве една испробана рецепта без ферментација.

Рецепт

  • 3 чаши ‘Ржано брашно
  • 2 чаши Топла (обична или кисела) вода
  • 3 лажици Чија семе
  • 3 лажици Ленено семе
  • 1 лажичка Сусам
  • 1 Прашок за пециво
  • 1/2 лажичка Сол
  • 1/2 Сода бикарбона
  • 3 лажици Маслиново масло
  • 1/2 Лимон

Инструкции за готвење

1 | Подготовка

Сувите состојки се мешаат заедно. Една напомена, лененото семе се меле непосредно пред додавање. Па се додаваат киселата вода, маслото и лимонот.
Најдобро е да користите миксер за да ги соедините сите состојки.

2 | Печење

Со мокри раце се префрла тестото во калапот или садот во кој ќе се пече и се обликува. По желба се става ленено семе на крај.
Се пече 60 минути на 200 степени.

Испечен се става во сува крпа и се остава да се излади пред сечење.

На здравје!

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар