Чоколаден мус од авокадо

Состојки

1 Авокадо
2 лажици Смелени какао зрна
1 лажица Кокосово масло
1 лажица Агаве сируп
5 лажици Бадемово млеко

  Чоколаден мус од авокадо

  Спремен за 10 минути

  • 10 мин
  • порции 3
  • Лесно

  Покрај вкусот кој мене лично ме освои, другата убавина на овој мус е што се спрема за помалку од 10 минути. Нема масти од животинско потекло и нема премногу шеќери во една порција.

  Квалитетните масти од авокадото и какаото го прават добар избор за ужина, која повремено може да си ја дозволиме.

  Рецепт

  • 1 Авокадо
  • 2 лажици Смелени какао зрна
  • 1 лажица Кокосово масло
  • 1 лажица Агаве сируп
  • 5 лажици Бадемово млеко

  Инструкции за готвење

  Се што треба да се направи е да го излупите авокадото и да му ја остраните семката. Сите состојки убаво да ги изблендирате се додека не добиете кремаста смеса.

  Јас користев домашно бадемово млеко. Може како замена и за поинтензивен вкус и кокосово млеко.

  На здравје!

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе