Вегански ручек/ Веганско/ Вегетеријански ручек/ Ручек

Протеинска салата со црвен грав и блитва

Салата со црвен грав и црвена блитва

Салатите од овој вид се најдобра опција кога ручекот ви е во брзање. Вкусна е дури и кога е ладна и подготвена пред неколку часа.

Гравот е суперхрана бидејќи содржи диетални влакна, протеини и антиоксиданти. Содржи и сложени јаглехидрати кои ќе направат да се чуствувате сити.

Рецепт

  • 150 гр. Црвен грав
  • 3 листа Црвена блитва
  • 1 Морков
  • Маслиново масло
  • Сок од лимон
  • Сол и бибер

Инструкции за готвење

Се сецка блитвата, морковите се сецкаат на ленти. Се става гравот кој претходно е припреман.
Се зачинува со сол, бибер, лимон и масло.

Сподели

Слични содржини

Не постојат коментари

Оставете коментар