Спанаќ ролнички

Состојки

ЗА ТЕСТОТО
300 гр. Спелтино брашно
200 гр. Ржано брашно
300 мл Млака вода
50 гр. Растопен путер
1 Прашок за пециво
1 мала лаж. Сол
ЗА ФИЛОТ
500 гр. Спанаќ
6 перца Млад кромид
по вкус Сол

Спанаќ ролнички

Со спелтино и ржано брашно

  • Средно

Рецепт

ЗА ТЕСТОТО

  • 300 гр. Спелтино брашно
  • 200 гр. Ржано брашно
  • 300 мл Млака вода
  • 50 гр. Растопен путер
  • 1 Прашок за пециво
  • 1 мала лаж. Сол

ЗА ФИЛОТ

  • 500 гр. Спанаќ
  • 6 перца Млад кромид
  • по вкус Сол

Инструкции за готвење

1 | Подготовка

Ржаното брашно се просејува. Од сите состојки се замесува меко тесто и покриено се остава да одмори 30-45 минути.

Доколку користити само ржано брашно, зголемете на водата за околу 100 мл.

Додека чекате, може да го спремате филот. Младиот кромид се запржува кратко, па му се додава претходно обарениот и исчистен спанаќ.

На тивок оган се пржат околу 10 минути.

3 | Печење

Тестото се дели на два дела и од секоја се сука кора. Се става од филот и се витка ролат. Се сечат парчиња отприлика околу 2 сантима.

Се ставаат на хартија за печење и се печат околу 45 мин на 200 степени.

На здравје!

готви и пишува

Виолета Златкова

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР