Солена торта со маслинки

Состојки

9 лажици Ржано брашно
4 Јајца
2 лажици Маслиново масло
100 гр Маслинки (количина без семки)
1 Црвена пиперка
по желба Магдонос
1 Прашок за пециво
1/4 м. лажици Сол
Сусам

  Солена торта со маслинки

  • 60
  • Средно

  Во недостиг на вистинска торта, оваа торта е замена за појадок и воодушевува колку многу е мека.

  Рецепт

  • 9 лажици Ржано брашно
  • 4 Јајца
  • 2 лажици Маслиново масло
  • 100 гр ( количина без семки ) Маслинки
  • 1 Црвена пиперка
  • по желба Магдонос
  • 1 Прашок за пециво
  • 1/4 лажичка Сол
  • Сусам

  Инструкции за готвење

  1 | Подготовка

  Јајца заедно со солта се матат до густина како за пандишпан.
  Понатаму не се користи миксер, само лажица за мешање.

  Се додава пецивото, маслото, сецканите маслинки и пиперка и се меша се заедно. Брашното се додава постепено и се меша бавно за да не се останат грутки.

  2 | Печење

  Во садот каде што ќе печете секогаш е добро да ставите масло и малку брашно за да не ви се залепи.
  Смесата се истура и може да стои 15 минути додека се загрее фурната.

  Се пече 45 минути на 200 степени ако е висока како мојата. Ако е пониска или повисока корегирајте го времето за печење. И ако фурната е премногу јака, можете 30 минути на 200 степени и 20 минути на 180 степени.

  Мој совет е да не ја сечете премногу топла за да не ви биде леплива. И додека се лади е добро да е покриена со крпа, па со ќеса.

  На здравје!

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе