Ржани кифлички

Состојки

ЗА ТЕСТО
450 мл 'Ржано брашно
250 гр Топла вода
4 лажици Маслиново масло
1 лажичка Сол
1 Прашок за пециво
ЗА ФИЛ
300 гр Младо сирење

  Ржани кифлички

  • Средно

  Затоа што овие кифлички се само со ржано брашно, може да ги јадете почесто. А и секогаш се добра опција за замрзнување.

  Рецепт

  ЗА ТЕСТО

  • 400 гр ‘Ржано брашно
  • 250 мл Топла вода
  • 4 лажици Маслиново масло
  • 1 лажичка Сол
  • 1 Пециво

  ЗА ФИЛ

  • 300 гр Младо сирење

  Инструкции за готвење

  1 | Подготовка на тесто

  Се мешаат сувите состојки и полека се додава топлата вода заедно со маслото.

  Тестото е многу лепливо за месење во почетната фаза, па затоа треба да одмори барем 1 час. Идеално 2 часа.

  2 | Подготовка на кифличките

  Тестото се премесува со убаво намастени раце. Се дели на 8 топчиња.

  Секое топче се развлекува на површина на која има ставено доволно масло, се полни со младо сирење и краевите се засекуваат. Се замотува кифличката и по желба се става сусам.

  3 |  Печење

  Се печат на убаво загреана фурна од 200 степени, околу 30-35 минути.

  На здравје!

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе