Пица

Состојки

ЗА ТЕСТО
50 гр Ржано брашно
50 гр Спелтино брашно
80 мл Топла вода
малку Пециво
1-2 лаж Маслиново масло
ЗА ФИЛ
120 гр Моцарела
150 гр Печурки
Доматен сос
Оригано

  Пица

  Со два вида на брашно

  • Средно

  Ова е еден од најчестите рецепти кои ги правам.

  Рецепт

  ЗА ТЕСТО

  • 50 гр Ржано брашно
  • 50 гр Спелтино брашно
  • 80 мл Топла вода
  • малку Пециво
  • 1-2 лаж Маслиново масло

  ЗА ФИЛ

  • 120 гр Моцарела
  • 150 гр Печурки
  • Доматен сос
  • Оригано

  Инструкции за готвење

  1 | Подготовка

  Се замесува тесто од сите состојки и ако е премногу лепливо за да се обликува, најдобро е да отстои 30-40 минути. Брашната може да ги менувате по ваша желба. Дури и кога имам правено само со ржано брашно, толку вода било потребно.

  Совет за сите кои немаат некогаш доволно време наутро, тестото може да го спремате и обликувате навечер. Така може да стои во фрижидер ама убаво завиткано со фолија за свежо.

  2 | Печење

  Обликуваното тесто се пече 20 минути на 200 степени или ако е многу јака фурната само 15 минути. Потоа се додадаваат состојките од филот и се пече на истата температура околу 10 минути.

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  Ви се допадна? :)

  Ви благодарам на коментарот.

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе