Чоколадни мафини

Состојки

2 Јајца
60 грама Путер
60 грама Спелтино брашно
100 мл Вода
30 грама Какао
50 грама Кокосов шеќер
1 лажичка Пециво

  Чоколадни мафини

  • 35 мин.
  • порции 8
  • Лесно

  Мафините се премногу сочни, дури и кога се изладени, но моја препорака е да ги јадете топли за подобар вкус.

  Рецептот не е потребно да го модифицирате, но доколку сакате, може да ги декорирате со 50 гр. црно чоколадо и 30 гр. матена млечна павлака, или овошје по избор.

  Рецепт

  • 2 Јајца
  • 60 гр. Путер
  • 60 гр. Спелтино брашно
  • 100 мл. Вода
  • 30 гр. Какао
  • 50 гр. Кокосов шеќер
  • 1 лажичка Пециво

  Инструкции за готвење

  1 | Подготовка

  Најпрвин водата заедно со какаото се загрева. Треба само да проврие и убаво да се измеша за да нема топчиња од самото какао. Па, смесата се остава да се лади.

  Путерот најдобро е да е на собна температура и се мати заедно со шеќерот.
  Наместо кокосов шеќер може да користите и друга замена како стевија, фруктоза ( во краен и најлош случај ) или некоја друга замена за шеќер во гранули.

  Кога ќе се изматат пенасто, се додаваат двете јајца и се мати се заедно уште 1 минута.
  Во истиот сад, се додава какаото, брашното и пецивото и се заедно се мати со миксер.

  2 | Печење

  Користете калапи што имаат нелеплива површина.
  Се полнат калапите, во овој случај беа 8 помали, и се печат во претходно загреана фурна на 160 степени. Печењето треба да е околу 20-23 минути, за да останат сочни.

  На здравје!

  готви и пишува

  Виолета Златкова

  ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

  Врати се горе