`Ржан леб со ленено семе

Сподели

Состојки

3 чаши Ржано брашно
2 чаши Кисела вода
3 лажици Ленено семе
3 лажици Маслиново масло
1 лажичка Сол
1 Прашок за пециво
1/2 лажичка Сода бикарбона
1/2 Лимон

`Ржан леб со ленено семе

Брз леб без ферментација

  • 70 мин
  • Средно

Лебовите со ферментација се секогаш многу повкусни и помеки. Но, во недостиг на време еве една испробана рецепта без ферментација.

Рецепт

  • 3 чаши Ржано брашно
  • 2 чаши Кисела вода
  • 3 лажици Ленено семе
  • 3 лажици Маслиново масло
  • 1 лажичка Сол
  • 1 Прашок за пециво
  • 1/2 лажичка Сода бикарбона
  • 1/2 Лимон

Инструкции за готвење

1 | Подготовка

Сувите состојки се мешаат заедно. Една напомена, лененото семе се меле непосредно пред додавање. Па се додаваат киселата вода, маслото и лимонот.
Најдобро е да користите миксер за да ги соедините сите состојки.

2 | Печење

Со мокри раце се префрла тестото во калапот или садот во кој ќе се пече и се обликува. По желба се става ленено семе на крај.
Се пече 60 минути на 200 степени.

Испечен се става во сува крпа и се остава да се излади пред сечење.

На здравје!

готви и пишува

Виолета Златкова

Ви се допадна? :)

Ви благодарам на 11-те коментари. Скриј ги коментарите

Aaaa ova lepce utre ke go pravam.samo ima li varijanta bez kisela voda, primer da stavam soda?
I vo sto go meles lenenoto seme?

Super recepta , bi ja probala vecerva zosto oddamna sakam da napravam lebce samo od r’zano brasno. Ti blagodaram Viki za prekrasnata idea <3

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР